ISND 2020

Second International Conference on Integrable Systems & Nonlinear Dynamics

City
Yaroslavl, Russia
Venue
YSU
Registration
Registration is closed
Conference Programme

Conference programme

2nd International Conference on Integrable Systems and Nonlinear Dynamics 
(ISND 2020)

 

**The programme is schedule in GMT+3 Moscow Time**

 

 

Monday 19.10.2020

09:00-09:50

Registration (6th floor) / Coffee (7th floor)

10:00-10:30

Opening (Tensor, Administration of YarSU)

10:30-11:00

V.V. Sokolov, “Non-abelian evolution systems with conservation laws and symmetries”

11:00-11:30

Coffee break

11:30-12:00 

S.V. Sokolov, “Dynamics of a cylinder and two point vortices in an ideal fluid”

12:00-12:30 

D. Talalaev, “Graph combinatorics, statistical physics and cluster algebras”

12:30-13:00

G. Sharygin, “Symmetries of the full symmetric Toda system on real Lie algebras” (online)

13:00-14:00

Lunch break

14:00-14:30 

D. Millionshchikov, “The growth of characteristic Lie-Reinhart Algebras of hyperbolic PDE”

14:30-15:00 

V. Sidorenko, “Retrograde coorbital motion of celestial bodies: the investigation of 

qualitative properties using Wisdom’s “adiabatic approximation””

15:00-15:30 

A. Rosaev, “On the limitation of backward integration method in case of resonance orbits”

ONLINE TALKS

15:30-16:00

M. Preobrazhenskaia, “Construction of cycles with a different number of bursts for each of the components in the ring of oscillators ”

16:00-16:30

Coffee break

16:30-17:00

V. Rubtsov, “Topological Invariants of Monge-Ampere Grassmannians”

17:00-17:30

D. Gurevich, “Quantum doubles and quantum vertex algebras”

17:30-18:00

A. Rassadin, “On electric potential of thin round lamella” 

18:30

Welcome party

 

 

 

Tuesday 20.10.2020

09:00-09:30

S.A. Kashchenko, “Infinite-dimensional turing bifurcation in chains of connected van der Pol systems” (in Russian)

09:30-10:00

S. Glyzin, “Neimark–Sacker bifurcation and stability analysis for family of maps modelling delayed logistic equation”  (in Russian)

10:00-10:30

V. Gishlarkaev, “Fourier transform method for some types of nonlinear partial differential equations” (in Russian)

10:30-11:00

D. Treschev, TBA (online)

11:00-11:30

Coffee break

11:30-12:00 

N. Nefedov, “Periodic and stationary solutions of nonlinear reaction-diffusion problems with singularly perturbed boundary conditions” (online)

12:00-12:30 

A. Mikhailov, “Quantisation of nonabelian dynamical systems”

12:30-13:00

A.A. Kashchenko, “Relaxation modes in the ring of oscillators with delayed feedback”

13:00-14:00

Lunch break

14:00-14:30 

A. Sakharov, “Discriminant set of the restricted three-vortex problem on a plane”

14:30-15:00

A. Orlov, “Integrable systems and combinatorics”

 

ONLINE TALKS

15:00-15:30

A. Pogrebkov, “Multiplicative dynamical systems in terms of the induced dynamics”

15:30-16:00

M.C. Van der Weele, “Integrable Systems in Multidimensions”

16:00-16:30

Coffee break

16:30-17:00

N. Hounkonnou, “Noncommutative Kepler Dynamics: symmetry groups and bi-Hamiltonian structures”

17:00-17:30

S. Anastassiou, “Complicated behaviour in some Henon-type maps”

18:00-19:00

POSTERS

- V. Golubenets, “Periodic relaxation solutions of certain generalization of logistic equation with state-dependent delay”

- D. Kosterin, “Stability of piecewise smooth solutions of a distributed dynamical system”

- V.A. Kulikov, “Analysis of bifurcations of spatially inhomogeneous solutions of a nonlinear parabolic equation with the operator of rotation of the spatial argument and delay”
- E.A. Marushkina, “ Bifurcation scenario in the amplitude system of two coupled oscillators”

- A.A. Tovsultanov, “On a Dirichlet problem from an elliptic functional- differential equation with an affine argument transformation”

19:00

Conference dinner

 

 

Wednesday 21.10.2020

10:00-11:00

V. Buchstaber, “Dynamical systems on 2-torus, model of Josephson junction and isomonodromic families of linear systems”  (online)

11:00-11:30

Coffee break

11:30-12:00 

V. Volkov, “Asymptotic solution of coefficient inverse problems for interior layer Burgers type equations with modular nonlinearity” (online)

12:00-12:30

A. Tsiganov, “Reduction of divisors for the Kowalevski top”

ONLINE TALKS

12:30-13:00

A. Bountis, “Local and global dynamics in 1-d hamiltonian lattices: from physics to engineering”

13:00-14:00

Lunch break

14:00-14:30 

H. Skokos, “Chaotic wave packet propagation in disordered nonlinear lattices with one and two spatial dimensions”

14:30-15:00

M. Hillebrand, “Chaotic dynamics in a planar model of graphene”

15:00-15:30

V. Drakopoulos, “Univariable fractal interpolation functions”

15:30-16:00

R. Ivanov, “Fokas-Lenells equations on Hermitian symmetric spaces”

16:00

Excursion

 

 

Thursday 22.10.2020

10:00-10:30

I. Kashchenko, “The dynamics of singular perturbed system of two delay differential equations”

10:30-11:00

Ian Marshall, “The semi-direct product of Poisson G-spaces”

11:00-11:30

Coffee break

11:30-12:00 

A. Anikin, “Non-standard Liouville tori and caustics in problem of long waves trapped by a shore”

 

12:00-12:30

B. Bychkov, “Star-triangle transformation of the Potts model partition function as a solution for the tetrahedron equation and related combinatorial topics”

12:30-13:00

Z. Makridin, M. Pavlov, “A new class of integrable two-component systems of hydrodynamic type”

13:00-14:00

Lunch break

ONLINE TALKS

15:00-15:30

S. Wabnitz, “Spatiotemporal soliton bullet dynamics in multimode optical fibers”

15:30-16:00

V. Gergjikov, “Recursion operators and hierarchies of mKdV equations related to the Kac-Moody algebras a(1) and a(2)”

16:00-16:30

Coffee break

16:30-17:00

P. Xenitidis, “Symmetries and integrability of difference equations”

17:00-17:30

N. Kallinikos, “Approximate quasisymmetry”

 

 

Friday 23.10.2020

10:00-10:30

D. Glazkov, “Local solutions of slow-fast delay optoelectronic model”

10:30-11:00

A.N. Kulikov, D.A. Kulikov, “Spatially inhomogeneous equilibrium states of the Cahn-Hilliard equation”

11:00-11:30

Coffee break

11:30-12:00

S. Igonin, “Yang–Baxter maps associated with Darboux transformations, Lie groups, and linear approximations of refactorisation problems”

ONLINE TALKS

12:00-12:30 

T. Kouloukas, “Cluster maps associated with the discrete KdV equation”

12:30-13:00

P. Kassotakis, “Integrable two-component systems of difference equations”

13:00-14:00

Lunch break

14:00-14:30

G. Grahovski, “Grassmann extensions of Yang–Baxter maps”

14:30-15:00

P. Adamopoulou, “On a hierarchy of multi-component generalisation of mKdV type equations”

15:00-15:30

G. Papamikos, “From solutions of Yang--Baxter equations to higher dimensional integrable maps”

15:30-16:00

S. Sklaveniti, “Discretization of the NLS-type hierarchy”